Archívum

A szavak ereje

Dave Boehi April 28, 2020

A házasság egyik legnagyobb kihívása az, hogyan beszélj a házastársaddal.

Ma reggel a szomszédságunkban sétáltam. A séta első öt percében gondolataimban elmerülve ballagtam, egy kihívással néztem szembe, gondolataim ekörül forogtak. Vagy talán jobban mondva, mélabús hangulatban voltam — arra vágyva, bárcsak egyáltalán ne is kellene ezzel foglalkoznom. Feszültnek és ingerlékenynek éreztem magamat.

Elhaladtam egy ember mellett, aki épp a szemeteszsákját vonszolta ki az kocsifelhajtója végébe, és köszönésképp biccentettem neki.Köszönésemet egy egyszerű észrevétellel viszonozta, amely az egész napomat megváltoztatta: “Gyönyörű reggelünk van egy sétához, nemde?” 

“Ó, igen” — feleltem automatikusan — “Tökéletes.”

Aztán körülnéztem és azt gondoltam, Tényleg, gyönyörű reggelünk van. Kellemesen frissítő 18 fok volt — sem túl meleg, sem túl hideg. Semmi szél. Elég csend volt ahhoz, hogy mindenütt hallani lehessen a madarak csicsergését.

A hangulatom teljesen megváltozott, és elkezdtem örömömet lelni a napban, amit Isten adott nekem. Nem találtam meg a megoldást arra a problémára, ami aggasztott, de már másképp éreztem felőle. 

Sőt, azóta pozitív hangulatban vagyok. S mindez azzal kezdődött, hogy egy teljesen idegen ember valami pozitívat mondott.

Ez emlékeztetett a szavaink erejére. A házasélet egyik legnagyobb kihívása, hogy ezt az erőt jóra használjuk.

A Biblia gyakran beszél a “nyelv” hatalmáról, és arról, hogy milyen nehéz megfékezni azt. Nézzük meg a Jakab levele 3:5-10-et:

Ugyanígy a nyelv is milyen kicsi testrész, mégis nagy dolgokkal kérkedik. Íme, egy parányi tűz milyen nagy erdőt felgyújthat: a nyelv is tűz, a gonoszság egész világa. Olyan a nyelv tagjaink között, hogy egész testünket beszennyezi, és lángba borítja egész életünket, miközben maga is lángba borul a gyehenna tüzétől. Mindenfajta vadállat és madár, csúszómászó és tengeri állat megszelídíthető: meg is szelídíti az ember; a nyelvet azonban az emberek közül senki sem tudja megszelídíteni, fékezhetetlenül gonosz az, telve halálos méreggel. Ezzel áldjuk az Urat és Atyát, és ezzel átkozzuk az Isten hasonlatosságára teremtett embereket: ugyanabból a szájból jön ki az áldás és az átok. Testvéreim, nem kellene ennek így lennie.

Te és a házastársad naponta eldönhetitek, hogyan fogtok beszélni egymással. Felépítitek vagy leromboljátok egymást a szavaitokkal? Hogyan fogtok egymáshoz szólni nyilvánosan és egymás közt? Milyen szavakat fogtok használni amikor egy konfliktushelyzetet próbáltok megoldani? 

Dennis és Barbara Rainey a “Házastársad önbecsülésének felépítése” (ford.) (Building Your Mate’s Self-Esteem) című könyvükben azt mondják: “A szavak olyanok, mint a magok. Onnantól fogva, hogy elültetted őket a társad szívében, a szavaid virágokat vagy gyomokat, egészséget vagy betegséget, gyógyulást vagy mérget hoznak. Nagy rajtad a felelősség, hogy hogyan használod őket Amint a Példabeszédek könyve 18:21 figyelmeztet minket: “Élet és halál van a nyelv hatalmában”.  A szavaidnak hatalmuk van megfertőzni egy pozitív énképet, vagy meggyógyítani egy negatív énkép rosszindulatú daganathoz hasonló terjedését.”

Raineyék mesélnek egy olyan házasságról, amit a férj tett tönkre azáltal, hogy nem értette meg, szavai mekkora hatalommal bírnak:

Ismerünk például egy férjet, aki úgy érzi, hogy a feleségének szervezettebbé kellene válnia. A felesége egy emberközpontú, a könyörületes lelkéről ismert asszony, de nem egy született házvezetőnő. Ezen kívül teljesen leköti négy gyermekük nevelése.

A férj listát ír azokról a feladatokról, amiket a feleségének el kell végeznie, napjában többször felhívja, hogy ellenőrizze előrehaladását, és hogy még további feladatokkal lássa el. Ha lemaradt a teendőivel, férje a lesújtó kritika zárótüzével ront rá. Gyakran elveszti önuralmát mikor felesége nem teljesíti feladatait. Ami még ennél is rosszabb, amikor barátokhoz mennek látogatóba, azt kérdezi feleségétől: “Te miért nem tudsz ilyen tisztaságot tartani otthon?”

Mit gondolsz, mi történt ennek az asszonynak az önbecsülésével házasságuk egy évtizede alatt? Az a személy, akit ő a legjobban szeret, nem fogadja el őt a legjobb képességeiért. A nőt szeretik a barátai, és egy csodálatos szolgálatot végezhetne, segítve a szükségben lévőkön — ha a férje felszabadítaná őt erre. A férfi bíráló és kontrolláló szavai mély sebeket okoztak, amelyeknek gyógyulása évekbe telhet. 

Egy kihívás elé szeretnélek állítani téged. Milyen pozitív és bátorító szavakkal tudnál ma szólni a házastársadhoz? Milyen szavakat használhatnál arra, hogy felemeld a lelkét? Milyen dicsérő szavakat mondhatnál neki? Hogyan hívhatnátok fel egymás figyelmét Isten Szavának és ígéreteinek igazságára? 

Ha egy idegen egyetlen spontán megjegyzése jókedvre tudott deríteni engem, gondolj csak bele, mekkora erővel bírhatnak szavaid az otthonodban.

© 2008, FamilyLife. Minden jog fenntartva.

 

©2023 Timóteus Társaság. Minden jog fentartva.